W niedzielę, 24 marca 2019r., w godz. 7:30-18:00 w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców pod nazwą „Dzień Dawcy Szpiku dla Marty i Innych”. Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa. Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:

  • Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
  • Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2- 3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji”.

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 XI 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 327 000 (maj 2018) potencjalnych dawców. 5 234 (maj 2018) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

List Marty: Mam na imię Marta. Jestem 7-letnią dziewczynką. Mieszkam w Nowym Kiełbowie, gmina Stara Błotnica. Tu żyje cała moja rodzina – ukochani rodzice, 3-letnia siostra Julka, dziadziuś oraz kuzyni. Mama mówi, że jestem bardzo bystrą i samodzielną dziewczynką. Uwielbiam lalki, gry planszowe i zwierzęta. Mam też swoje marzenia… W przyszłości chciałabym zostać lekarzem.

Niestety, moje szczęśliwe dzieciństwo i spokój całej rodziny przerwała straszna wiadomość. Okazało się, że jestem bardzo poważnie chora. 2 II 2019r. rodzice usłyszeli diagnozę – wykryto u mnie ciężką postać anemii aplastycznej (aplazja szpikowa). Nikt nie przypuszczał, że coś takiego może się przytrafić mnie i moim najbliższym… Choroba związana jest z poważnym uszkodzeniem szpiku, który odpowiada za produkcję mojej krwi. Bez leczenia farmakologicznego może dojść do kompletnego wyniszczenia szpiku i zaprzestania jej produkcji. Niestety, nikt nie ma pewności, że planowane leczenie zakończy się sukcesem. Na szczęście jest dla mnie szansa na zupełny powrót do zdrowia! Moje życie może uratować przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego, gdyż nikt z najbliższych mi osób nie może nim być. Cała moja wspaniała rodzina i przyjaciele dzielnie o mnie walczą! I za to bardzo Ich kocham!! Dlatego proszę – POMÓŻCIE! Zarejestrujcie się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Dla Was to chwila, a dla mnie całe życie!

 

www.dkms.pl