Aby określić czym jest SCHOLA PARAFIALNA w każdym jej rodzaju (dziecięca i młodzieżowa) i jaką pełni rolę w życiu wspólnoty i modlitwy trzeba przyjrzeć się temu, co daje śpiewanie?

Ono nie tylko umuzykalnia dzieci, ale pełni w ich życiu wiele dodatkowych funkcji. Należą do nich m.in. usprawnianie komunikacji i koncentracji uwagi, uczenie się, ekspresja (jako wyrazisty sposób wyrażania uczuć, przeżyć lub myśli), rozwój wyobraźni, odkrywanie potencjału dziecka. Śpiewanie wpływa na rozładowanie emocji, poprawę nastroju, budowanie poczucia bezpieczeństwa i odwagi w wyrażaniu siebie. Dzieci, które śpiewają są pogodne, spokojniejsze i odważniejsze. Doświadczając świata muzyki poznają czym jest rytm, tempo, harmonia, melodia i barwa.

Literacka strona piosenki w atrakcyjny sposób rozwija i poszerza słownictwo, a nauka jej słów (często poprzez wielokrotne powtarzanie) stwarza możliwość wprowadzania ćwiczeń kształtujących prawidłową wymowę oraz ćwiczenie pamięci. Śpiewanie piosenek wpływa również na rozwój aparatu głosowego i oddechowego (wykonanie piosenki z prawidłowymi oddechami jest świetnym ćwiczeniem dotleniającym organizm).

Tak więc widać, że muzyki trzeba się uczyć po to, żeby więcej słyszeć, więcej odczuwać, żeby dodać do rzeczywistości czwarty wymiar. Nazwijmy go uwrażliwieniem. Uczenie muzyki w przedszkolu i w niższych klasach szkoły podstawowej pomaga w nauce innych umiejętności (czytanie) i przedmiotów (matematyka). Pomaga w procesie lateralizacji, czyli ustalenia podziału zadań pomiędzy półkulami mózgowymi.

Patrząc więc na rolę jaką ma śpiew dla rozwoju dziecka nie trzeba więc nawet do niego, a co za tym idzie do scholii, zapraszać 😊

Co więc w scholii słychać – ŚPIEW!

A poza nim śmiech, rozmowy, zabawy i wspólne rodzinno-scholowe wyjazdy do bazyliki Ojców Dominikanów oraz na łyżwy do Lublina, to „nocowanie” oraz weekendowe warsztaty, to uroczyste wstąpienie kandydatek i otrzymanie pelerynki oraz formacyjne spotkania oazowe.

W roku szkolnym 2023/24 grupa dziecięca liczyła 30 śpiewających, klaszczących, pokazujących gesty, ruszających się w rytm piosenek i chcących śpiewać dziewczynek. Z nimi dorośli: ks. Marcin Dąbrowski (gitara – podstawa melodii – bardzo ważna fucha i bez niego ani rusz), p. Marcin Woźniak (kahon i rytm – bardzo ważna fucha bez niego ani rusz), p. Paweł Procki (gitara – podstawa melodii – bardzo ważna fucha i bez niego ani rusz) i s.Iwona (tu trudno powiedzieć co robi bo wskazywanie rytmu grą na instrumencie nie jest). Każdy więc jest tu bardzo potrzebny.

Grupa młodzieżowa to opieka duchowa ks. Marcina Dąbrowskiego , ogromne zaangażowanie s. Adrianny Obryk, skrzypce Marii Lutsyk oraz śpiew Klaudii Kustry i Zuzanny Kwiatkowskiej. To również formacja oazowa, oprawa muzyczna adoracji młodzieżowych, oraz wspólny czas wyjazdów integracyjnych na łyżwy.

Schola więc to przede wszystkim służba przez śpiew na EUCHARYSTII. Schola młodzieżowa śpiewa na Mszy o godz. 11.30, a dziecięca na Mszy z udziałem DZIECI o godz. 12.45.

Chętną młodzież zapraszamy do kontaktu z s. Adrianną i na PRÓBĘ o godz. 10.00.

Chętne dziewczynki zapraszamy do kontaktu z s. Iwoną oraz na PRÓBĘ o godz. 11.30.

Próby odbywają się zazwyczaj (poza nielicznymi i ogłaszanymi wcześniej wyjątkami) w NIEDZIELĘ w budynku CENTRUM REGIONALNEGO😊