W dniu 8 października 2022 r. trzydzieści osób z naszej parafii wraz z ks. Piotrem Stępniem pielgrzymowało do Sanktuariów Św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach na VII Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolatu Margaretka – ruchu osób modlących się za kapłanów, który powstał w 1981r. Nabożeństwu dla pielgrzymów w sanktuarium Św. Jana Pawła II na Białych Morzach przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Zwracając się do uczestników pielgrzymki Apostolatu Margaretka podkreślił, że kapłani potrzebują ich wsparcia. Zaznaczył, że na potrzebę takiej modlitwy bardzo wyczulony był św. Jan Paweł II, który może być zarówno patronem Apostolatu, jak i wzorem rozmodlonego kapłana. Wieloletni papieski sekretarz zachęcał do adoracji w intencji świętości duchownych. Po nabożeństwie ku czci św. Jana Pawła II pielgrzymi udali się w procesji różańcowej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie swoje świadectwo wygłosiła Pani Louise Ward z Kanady – założycielka Apostolatu Margaretka. Pani Luise Ward była po raz pierwszy w Polsce. Podczas swojego wystąpienia w Łagiewnikach skierowała min. słowa do kapłanów: Wierzymy w Was. Ufamy Wam. Bardzo szanujemy i cenimy sobie Waszą posługę. Możemy się zastanawiać, dlaczego Pan Bóg potrzebuje być kochany przez człowieka. Odpowiedź znajdziemy w pytaniu, jakie Jezus zadaje Piotrowi: Czy miłujesz Mnie? To jedyne pytanie, które Jezus zadał Piotrowi, Często macie dużo pracy, a my myślimy, że jesteście zawsze do naszej dyspozycji. Kto z Was nie wątpił czasem w sens w Waszej posługi, w siebie samego? Jest pokusa, żeby wszystko zostawić, opuścić. Często mam wrażenie, że księża sami nie doceniają wielkości swojej posługi. Pomagacie tak wielu ludziom. Kiedy grozi Wam zniechęcenie, przypomnijcie sobie to pytanie Jezusa: Piotrze, czy Mnie miłujesz? Chrystus daje Wam taką władzę, której nie ma żaden król, żaden władca na tym świecie, żeby móc Go czynić Zmartwychwstałym w czasie każdej Eucharystii i przebaczać nasze grzechy. Wierzcie mi, Wasze powołanie jest piękne.”

Eucharystię dla pielgrzymów sprawował bp Jan Zając. W czasie homilii zwrócił uwagę, że Matka Boża była pierwszą, która troszczyła się o Apostołów, dlatego jest wzorem duchowości dla Apostolatu Margaretka. Honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wskazał też na św. Siostrę Faustynę, która jest wzorem wspólnoty modlitwy za kapłanów. „Wasza modlitwa wielu kapłanów umocniła, podniosła z upadków, pomogła wypełniać Boże plany mimo trudności, oskarżeń i ludzkich słabości”– mówił bp Jan Zając.

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka zakończyła się Koronką do Bożego Miłosierdzia odmawianą w Godzinie Miłosierdzia w Bazylice.

 

Na zakończenie Mszy św., osoby które zdecydowały się otoczyć modlitwą bp. Jana Zająca, wręczyły mu margaretkę. Zaś po Mszy św. pielgrzymi ze Zwolenia wręczyli margaretkę ks. Piotrowi Stępniowi. Została ona założona podczas tej pielgrzymki. Dziękujemy tym osobom, które zdecydowały się otoczyć modlitwą ks. Piotra.

Dziękujemy wszystkim, którzy swoimi modlitwami obejmują nas kapłanów, zarówno posługujących w parafii, obecnych, jak i tych którzy w przeszłości posługiwali w tej parafii, jak również innych kapłanów, niekoniecznie związanych z naszą wspólnotą parafialną.

Apostolat Margaretka to ruch osób modlących się za kapłanów, który powstał w Kanadzie w 1981 roku. Jego podstawową komórką jest tzw. margaretka. Jest to grupa osób modlących się w intencji konkretnego kapłana, która swą nazwę zaczerpnęła od nazwy kwiatu. Siedem płatków reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za wybranego księdza – każda w jednym dniu tygodnia.

Ilona Skupień