Były łzy wzruszenia, owacje na stojąco i podziękowania za pamięć o tragedii sprzed 80 lat. W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu 8 września odbył się koncert „Bombardowanie Zwolenia” dla uczczenia 80. Rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Z programem patriotycznym i religijnym wystąpili wybitni artyści, soliści Teatrów Muzycznych w Łodzi, Lublinie i Warszawie. Uroczystości odbyły się w ramach projektu Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy – Zrozumieć Niepodległą”.

W koncercie „Maestra Alicja Węgorzewska prezentuje” narratorem był słynny polski aktor filmowy i teatralny, rektor i pedagog Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie prof. Jerzy Trela. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili soliści światowych scen muzycznych i operowych: KamilaLendzion – sopran, Karol Lizak- tenor, Bogdan Kierejsza – skrzypce. Konsultacja wydarzenia – Michał Tęcza i Jan Rejczak. Współpraca Kinga Kołaga i Zofia Grudzień. Scenariusz oparty był na motywach książki „Dzieje Zwolenia”, autorstwa historyka Cezarego Imańskiego. Jerzy Trela przypomniał o tragedii, która dotknęła miasteczko w pierwszych dniach agresji niemieckiej na Polskę. Pierwsze bomby spadły na Zwoleń już 3 września. Wówczas nie wyrządziły szkód, ale prawdziwa tragedia nadeszła w kolejnych dniach 6 i 8 września na miasto spadły niemieckie bomby wywołując liczne pożary. Płonęły drewniane obejścia rolnicze, pociski równały z ziemią murowane domy w rynku. Chociaż w okolicy znajdowały się polskie wojska, broniące kraju przed najeźdźcą, to celem bombardowań stały się nie obiekty wojskowe, ale cywilne miasteczko gdzie nie było zakładów zbrojeniowych czy magazynów paliwa. Zginęło około 500 osób. Historycy szacują, że miasto zostało zniszczone w 85 procentach. – Chociaż te wydarzenia opisywali historycy i regionaliści, to jednak w zbiorowej pamięci funkcjonują dość słabo. Chcemy to zmienić i oddać cześć tym, którzy zginęli i tym, którzy zostali bez środków do życia – wyjaśnia Robert Grudzień. – Projekt „Zrozumieć Niepodległą” realizujemy już od ponad roku. A nie można zrozumieć Niepodległej, nie upamiętniając 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i upamiętnienia jej ofiar.

Organizacją koncertu we współpracy z Parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu zajęła się Maestra Alicja Węgorzewska i kompozytor Robert Grudzień, którzy również wystąpili w duecie podczas koncertu. Wydarzenie zyskało wielkie uznanie publiczności. Szczególnie mocno wzruszeni byli członkowie rodzin, gdzie wciąż żywa jest pamięć zwoleńskiego dramatu. Pochodzący ze Zwolenia Bogdan Zagożdżon po koncercie podziękował w imieniu rodziny. Jego rodzice – Jan i Janina Zagożdżon – przeżyli drugą wojnę światową i często opowiadali w domu o tamtych trudnych czasach. Jego ojciec był żolnierzem AK i po latach otrzymał Srebny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, przyznany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. – Dziękuję za wszelkie dowody sympatii z jakimi spotykaliśmy się po koncercie. To pokazuje jak ważna jest pamięć o rodzinnych tragediach drugiej wojny światowej nawet po 80. latach – dodaje Robert Grudzień. – Serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji wydarzenia pragnę złożyć ks. proboszczowi Bernardowi Kasprzyckiemu, gospodarzowi parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

 

 

Robert Grudzień dyrektor festiwalu

Moniuszko i jego czasy – Zrozumieć Niepodległą – ogólnopolski projekt autorski

www.grudzien.pl t.601306483

w ramach

XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2019

im. Radomskiego Czerwca `76

 

fot Waldemar Gołdziński