W niedzielę 30 września 2018 roku odbył się koncert Niepodległa 1918 w Zwoleniu w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wystąpili znakomici artyści m.in. Anna Seniuk – aktor, prof. Akademii Teatralnej w Warszawie, Sylwia Strugińska – sopran solistka Teatru Muzycznego w Łodzi, Robert Grudzień – organy, fortepian /solista Filharmonii Lubelskiej, Lucjan Krzysiek – instrumenty elektroniczne, AnnaDrela – scenariusz oraz Zespół ZAKRZEWIAKI przy PSP im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie.

Wysłuchaliśmy poezję i prozę oraz pieśni sakralne i patriotyczne związane z Legionami i Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Podczas koncertu wykorzystano teksty źródłowe, w szczególności wspomnienia i wywiady udzielone przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Oprawę muzyczną koncertu wykonali artyści, którzy współpracują ze sobą od wielu lat, dla których szczególnie program patriotyczny i sakralny jest ważną cześcią działalności artystycznej. Wydarzenie którego gospodarzem był ks. Bernard Kasprzycki proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Koncertu wysłuchali nie tylko miejscowi melomani ale również przyjezdni goście z Warszawy i Radomia. Koncert odbył się w ramach cyklu wydarzeń Bohaterskie historie które miały wpływ na losy Polski i świata nawiazując do słów Marszałka Józefa Piłsudskiego ” „Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

W projekt zaangażowali się również od strony merytorycznej Michał Tęcza, Piotr Kutkowski, Jan Rejczak i Jerzy Drągowski. Partnerami wydarzenia w Zwoleniu byli: Instytut Pamięci Narodowej, Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, Zwoleńska Grupa Regionalna, Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Wójt Gminy Zakrzew, Stowarzyszenie „Pamięć i Przyszłość” w Kozienicach, Towarzystwo Miłośników Miasta Warki, Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA, ZDZ Szkoła Muzyczna Radom. Wydarzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”. Sponsorem koncertu była Fundacja ENEA. Kolejne wydarzenia odbędą się w ramach projektu m.in. 7.10. Puławy, Janowiec nad Wisłą, 13.10. Nowe Miasto nad Pilicą, 14.10. 104. Rocznica bitwy pod Anielinem i Laskami, 4.1.. Świdnik, 18.11. Warszawa, 5.12. Warszawa – urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego.